YOUPLUS

Güçlü Bilgiler

B12 Vitamini Nedir, B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 Vitamini suda çözünen vitaminlerden olan B vitaminleri ailesinin bir üyesidir.  Çoğunlukla hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan bir vitamin olduğu için vejetaryen ve vegan beslenen kişilerde sıklıkla görülür. Ayrıca merkezi sinir sisteminde, sinir hücrelerinin iletiminde ve kırmızı kan hücresi (eritrosit) üretiminde rol oynadığı için unutkanlık, konsantrasyon problemleri, kansızlık gibi belirtiler genellikle B12 vitamini eksikliği ile ilişkilendirilir.

B12 Vitamini Nelerde Vardır?

B12 vitamini, vücudumuzda üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken önemli bir vitamindir. Ayrıca suda çözünen bir vitamin olduğu için vücut, ihtiyacı kadarını kullanır ve fazlasını idrar yolu ile atar. Kullanılan B12 vitaminin sinir sisteminin desteklenmesinden kas sağlığının iyileştirilmesine, enerji üretiminden kırmızı kan hücresi üretimine kadar birçok fonksiyonu vardır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Bir noktada başlayıp kıtalar arasında yayılan enfeksiyonel durumlara pandemi dendiği için pek çok araştırmada D vitamini eksikliği pandemi olarak adlandırılır. Çünkü D vitamini eksikliği dünyanın her yerinde sıkça görülen bir durumdur. Ayrıca temel kaynağı güneş olsa da Ekvator’a en yakın olan Güney Afrika’da bile %7-26 oranında D vitamini eksikliği görülür. Kısacası D vitamini eksikliği dünyanın neresinde yaşıyorsanız yaşayın sizde de görülebilir.

D Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?

D vitamini vücutta birçok fonksiyonu olan, yağda çözünebilen vitaminlerden biridir. Vücutta cildin güneşle teması sonucu üretildiği için “Güneş Vitamini” olarak da bilinir. Ancak ülkemizde güneşli gün sayısı çok olmasına rağmen D vitamini eksikliği sıklıkla görülür.

D Vitamini Nelerde Var: D Vitamini İçeren Besinler

Çoğumuzun bildiği gibi D vitaminin temel kaynağı güneştir. Ancak, uzun süreli güneşe maruz kalmanın da cilt üzerine olumsuz etkileri olduğu aşikar. Bu yüzden hem güneşin negatif etkilerinden güneş koruyucu kullanmak gibi yöntemlerle kaçmalısınız hem de güneşin güzelliklerinden yararlanmak için yöntemler bulmalısınız. Özellikle D vitamini almak için tek yöntem güneş değil. Dilerseniz D vitamini içeren besinler de tüketebilirsiniz.

Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ginsengler, Çin tıbbında yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılan bitkilerdir. Yavaş bir büyüme ivmesine sahip olan bu bitkinin etkisi köklerde mevcuttur. Genellikle ginseng otunun faydaları ve ginseng yağının faydaları araştırılsa da aslında bitkinin yaprak kısımlarından değil kök kısmından faydalanılır. Kök ekstreleri sağlıklı yaşamın desteklenmesi amacıyla takviyelerde yerini alır.

Kafein Nedir, Faydaları Nelerdir?

1819 yılında Friedrich Ferdinand Runge adlı bir kimyager tarafından keşfedilen kafein, kahve, çay ve kakao gibi yaprak veya meyve şeklindeki gıdalarda doğal olarak bulunan ve uyarıcı etkilere sahip bir maddedir.  Ancak her gıda maddesi gibi kafeinin de fazlası zarar. Özellikle çay ve kahvenin bu kadar fazla tüketildiği bir coğrafyada kafein alımına dikkat etmeniz şart.

Koenzim Q10 (CoQ10) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Koenzim Q10, kozmetik ve dermokozmetik ürünlerde, takviye edici gıdalarda, adını sıklıkla duyduğumuz ancak tam olarak ne işe yaradığı ve faydaları hakkında net bir bilgimizin olmadığı maddelerden biridir. Kullanım alanı ve faydaları saymakla bitmeyecek kadar geniş olan koenzim Q10’nun, cilt sağlığından kas fonksiyonlarına ve hatta sinir sistemi hastalıklarına kadar etkisi olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek için dengeli beslenme, egzersiz yapma, stresten uzak durmaya çalışma, gıda takviyeleri kullanma gibi pek çok adım atıyoruz. Her yaptığımız aktivitede vücudumuzu daha zinde tutmayı, hastalıklara karşı korunmayı hedefliyoruz.

C Vitaminini Keşfet : C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Tarihsel olarak C vitaminin ilk faydaları, yüzyıllar önce denizcilerde uzun süreli C vitamini eksikliği sonrasında oluşan skorbüt hastalığı ile anlaşılmıştır.

Çinkoyu Tanıyalım: Çinko Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çinko, vücut için gerekli olan eser minerallerden biridir. Çinko vücut tarafında üretilmediği için dışarıdan alınması gereken esansiyel bir moleküldür. 

Evden Çalışanlar ve Ofis Çalışanları İçin 10 Hareketlilik Önerisi

Günümüzde artan iş temposu ve azalan hareketlilik kişilerin sağlıklı kalmasını zorlaştırabilir. Ayrıca tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle birlikte çoğu ofis çalışanı evden çalışma sürecini yaşıyor. Bu süreçte uygulanabilecek birkaç küçük değişiklikle daha sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmek ve çalışma performansını yükseltmek hiç de zor değil. İşte evden çalışma için öneriler…

Halsizlik ve Yorgunluğa Ne İyi Gelir?

Kendinizi sürekli olarak yorgun mu hissediyorsunuz? Mevsim değişiklikleri sizi olumsuz yönde mi etkiliyor? Halsizlik ve yorgunluk yaşantınızın değişmez bir parçası haline mi geldi? 

Omega 3 (Balık Yağı) Nedir, Ne işe Yarar?

Her geçen gün yararları hakkında yeni çalışmalar yapılan omega 3, anne karnından yaşlılığa kadar yaşamın birçok evresinde önemli işlevlere sahiptir. Halk arasında balık yağı olarak bilinen omega 3 aslında balık yağının içerisinde bulunan yağ asitleridir. 

Propolisle İlgili Bilmen Gerekenler: Propolis Nedir, Faydaları Nelerdir?

Geleneksel kahvaltı sofralarının vazgeçilmez tatlarından biri olan balı, arıların yaptığı tek ürün olarak biliriz. Oysa ki arıların insan sağlığına katkı sağlayan bir diğer önemli bileşiği daha var. Peki oldukça gündemde olan ve etkileri ile ilgili her geçen gün daha fazla araştırma yapılan “propolis nedir?”